اطلاعات تماس

لطفا جهت دریافت مشاوره در زمینه های بهینه سازی و ارتقا رتبه وب سایت در گوگل و همچنین دریافت راه حل های بازاریابی محصولات و خدمات خود در اینترنت (دیجیتال مارکتینگ) در ساعات اداری جهت دریافت وقت مشاوره با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید.

SEO: 09372533067
Digital Marketing: 09382332097
سئو وب سایت اصفهان - نکات کلیدی در نوشتن توضیحات متا  یا Meta description

وظیفه توضیحات متا در واقع تبلیغ و ارائه شرح مختصری ار صفحه مورد نظر در نتایج موتورهای جستجو است. این توضیحات باعث می شود جستجو کننده دیدگاهی از آنچه صفحه مورد نظرش درباره آن صحبت میکند به دست آورد. این خود نوعی بازاریابی محتواست.

هر چقدر توضیحات کاملتر باشد و از کلمات کلیدی مهم در آن استفاده شده باشد باعث می شود این صفحه تعداد کلیک های بیشتری را به خود اختصاص دهد.( Click Rate). برای افزایش نرخ کلیک صفحه مورد نظر، موتورهای جستجو مثل گوگل کلمات کلیدی جستجو شده را برجسته تر می کنند. از این رو قبل از نوشتن توضیحات متا می بایست به پیدا کردن کلمات کلیدی خود در صفحه مورد نظر بپردازیم.

سئو وب سایت اصفهان - نکات کلیدی در نوشتن توضیحات متا  یا Meta description

پیشنهاد اندازهMeta description

توضیحات متا هر اندازه ای می تواند باشد اما موتورهای جستجو طول های بیشتر از 160 کاراکتر را کوتاه یا Truncate می کنند که این باعث میشود قسمت مهمی از توضیحاتمان در معرض دید کاربر قرار نگیرد. همچنین توضیحات خیلی کوتاه نیز باعث آسیب به صفحه مورد نظر می شود. معمولا اندازه بین 150 تا 160 کاراکتر اندازه مناسبی برای توضیحات متا است.

از توضیحات متا تکراری بپرهیزید


توضیحات متا برای هر صفحه باید منحصر بفرد باشد. یک روش جهت اجتناب از ایجاد توضیحات متا تکراری، استفاده از برنامه نویسی برای تولید توضیحات متا منحصر بفرد است که بصورت خودکار برای هر صفحه ایجاد شود.

Meta description معیار رتبه بندی گوگل نیست

گوگل بارها اعلام کرده که توضیحات متا و متا کلمات کلیدی هیچکدام معیاری برای رتبه بندی وب سایت ها محسوب نمی شوند. گوگل از توضیحات متا برای نمایش صفحات در نتایج جستجو هنگامی که کلمات کلیدی جستجو می شوند، استفاده میکند. ولی این توضیحات متا بصورت غیر مستقیم می تواند تاثیر گذار باشد یعنی اگر توضیحات مناسب انتخاب شده باشد می تواند در تعداد کلیک کاربران تاثیر گذار باشد و هر قدر نسبت ظاهر شدن صفحه مورد نظر در نتایج جستجو به تعداد کلیک های انجام شده روی آن بیشتر باشد، صفحه مورد نظر جایگاه های بالاتری در صفحه نتایج به دست می آورد.

حذف کاراکترهای نقل قول (double quotes)

اگر از کاراکتر های نقل قول یا دابل کوتیشن در توضیحات متا استفاده شود، گوگل آنها را بصورت خودکار حذف میکند. برای جلوگیری از حذف توضیحات متا پیشنهاد میکنیم کلیه کاراکترهای محاسباتی مثل جمع، تفریق و ... را در توضیحات قرار ندهید. همچنین اگر میخواهید از نقل قول در توضیحات متا استفاده کنید از کاراکتر تکی نقل قول (single quotes ) استفاده کنید.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که شبکه های اجتماعی معمولا بر اساس توضیحات متا صفحات، فیدهای خود را درست می کنند و اگر یک صفحه توضیحات متا نداشته باشد ممکن است مطلب مورد نظر با توضیحات دلخواه شما نمایش داده نشود و از کارایی لازم را نداشته باشد.

در نوشتن توضیحات متا به موارد زیر توجه نمایید

  • توضیحات متا باید توضیح کاملی از صفحه مورد نظر ارائه کند.
  • اندازه طول آن در بهترین حالت بطور متوسط 155 کاراکتر باید باشد.
  • توضیحات متای هیچ دو صفحه ای نباید شبیه هم و تکراری باشد.
  • توضیحات متا جزو معیارهای رتبه بندی موتورهای جستجو نیست.
  • از کاراکترهای نقل قول و محاسباتی مثل جمع نباید استفاده کرد.
  • اگر صفحه شما بیش از 3 کلمه کلیدی را توضیح می دهد بهتر است از توضیحات متا استفاده نشود.( این اتفاق برای متن های زیاد در حد مقاله معمولا می افتد)

توضیحات متا یا Meta description چیست؟